آسان ترین روش تایپ نیم فاصله در ویندوز ، اندروید و آیفون

آموزش نیم فاصله در ویندوز ، اندروید و آیفون

فهرست مطالب

نیم فاصله یا نیم‌فاصله!

کلمات یک از دو جمله زیر بهتر نوشته شده است ؟

یکی از زشت ترین گناهان غیبت است.

یکی از زشت‌ترین گناهان غیبت است.

در جمله دوم صفت تفضیلی ترین در کنار کلمه زشت آمده است بدون اینکه این دو کلمه به هم چسبیده باشد و این دقیقا کاربرد نیم فاصله است.

تعریف نیم فاصله

در واقع نیم فاصله یا فاصله مجازی، یک کاراکتر ویژه است که بدون این که پرینت شود و یا روی نمایشگر دیده شود، بین حروف قبل و بعد خود فاصله می‌اندازد و از اتصال آن‌ها به هم جلوگیری می‌کند.
به عبارت دیگر نیم فاصله (Semi-Space) همان فاصله (Space) است، با این تفاوت که بعد از اعمال جداسازی بین حروف، مابین آن‌ها فاصله ایجاد نمی‌کند. یعنی می‌توان نیم فاصله را یک فاصله با عرض صفر دانست.

نیم فاصله چه کاربردی دارد؟

در تایپ فارسی، رعایت فاصله بین حروف، کلمات و علائم نگارشی، بسیار مهم است و تاثیر بسزایی در زیبایی نوشته و جذب خواننده و مخاطب دارد. در متون علمی مانند تایپ پایان نامه دانشگاهی ، کتاب و مقاله ضروری است که نکات نگارشی و ویرایشی رعایت شود است. یکی از این نکات، رعایت تایپ نیم فاصله است.

اگر نیم فاصله را رعایت نکنیم ، چه می‌شود؟

نیم فاصله مزایای زیادی دارد ، اگر متن شما علمی نیست ، مخاطب ندارد و برای خودتان می‌نویسید ، اصلا مهم نیست که نیم فاصله را رعایت نکنید ، در غیر این صورت به مشکلات عدم رعایت نیم فاصله دقت کنید :

– ظاهر متن از نگاه خواننده نامرتب جلوه می‌کند.
– ممکن است خواننده دچار اشتباه در خواندن شود.
– اگر کلمه شما که نیازمند نیم فاصله است در انتهای خط قرار بگیرد، احتمال این که نیمی از آن در یک خط و نیمی از آن در خط دیگر قرار بگیرد وجود دارد.
– متن شما بر خلاف دستورالعمل‌های تهیه مقالات و پایان‌نامه‌های دانشگاهی و متون رسمی است و ممکن است مورد پذیرش قرار نگیرد.

در چه کلماتی نیم فاصله باید رعایت شود ؟


– پسوند فعل‌ها: دیده‌ام، آورده‌ای، برده‌ایم، شسته‌اند، رفته‌اید و …
-«ها»ی جمع: لباس‌ها، نوشته‌ها، کارت‌های، آموزش‌های، خراسانی‌ها و …
-«ی» اضافه: برنامه‌ی، حمله‌ی و …
-«می» و «نمی» افعال مضارع: می‌شود، می‌رود، می‌خورد، می‌زنند، می‌گویند، نمی‌توانند و …
-صفات تفضیلی تر و ترین : زشت‌ترین، بزرگ‌تر و …
– کلمه‌‌هایی که از دو یا چند بخش تشکیل شده‌اند: رئیس‌جمهور، قانون‌مدار، بین‌المللی، تفاهم‌نامه، جنون‌وار، مرگ‌آسا، زشت‌تر، خوشگل‌ترین، تک‌بخشی، لاله‌گون، ریخته‌گری، بهره‌مند و…

آموزش تایپ نیم فاصله در ویندوز ، Word ، فتوشاپ و ...

تایپ نیم فاصله دو حالت دارد :

1. با استفاده از Ctrl + منفی (در قسمت اعداد سمت چپ نه قسمت Num pad) ؛ من این روش را توصیه نمی کنم ؛ چون نیم فاصله آن در برخی برنامه ها درست نمایش داده نمی‌شود.

آموزش نیم فاصله در Word

2. تایپ نیم فاصله با استفاده از کلید ترکیبی Ctrl + Shift + 2 استفاده کنید، من خودم از این روش استفاده می کنم.

  1.  
آموزش تایپ نیم فاصله به صورت صحیح

3. اگر شما از صفحه کلید استاندارد استفاده می کنید  با استفاده از Shift+ Space می‌توانید نیم فاصله را تایپ می کنید. صفحه کلید استاندارد خوب است ، با توجه به اینکه حروف آن با صفحه کلید عربی فارسی (کدپیج 1256) مقداری متفاوت است و برای افرادی که از قدیم به آن عادت دارند کمی سازگار شدن مشکل است.

آموزش تایپ نیم فاصله در اندروید

تایپ نیم فاصله در اندروید بسیار آسان است ، کافی است از کلید آن در سمت راست کلید فاصله یا Space استفاده کنید.

آموزش تایپ نیم فاصله در اندروید

آموزش تایپ نیم فاصله در آیفون (اپل)

قبلا آیفون صفحه کلید فارسی نداشت و مجبور بودیم برای تایپ فارسی از نرم افزارهایی مانند سیبورد استفاده کنید ، اما اکنون اپل صفحه کلید فارسی را به IOS اضافه کرده است و مانند اندروید با کلید موجود در سمت راست کلید فاصله یا Space می توانید نیم فاصله را تایپ کنید.

ماکرو نیم فاصله دیجی نوین برای Word

به نظر ما بهترین و ساده‌ترین راه برای اصلاح نیم فاصله استفاده از ماکرو نیم فاصله دیجی نوین است که تا چند روز آینده به صورت رایگان عرضه خواهد شد.

شما بدون اینکه نیم فاصله را رعایت کنید ، متن خود را تایپ می‌کنید و بعد با 2 کلیک همه (بیش از 90%) نیم فاصله‌های متن شما اتوماتیک اصلاح می شود.

متن زیر را در نظر بگیرید ، بدون رعایت نیم فاصله تایپ شده است:

بعضی وقت ها گناه کسی که غیبت را می شنود از غیبت کننده بیشتر است ، چون یک جوری می شنود که غیبت کننده تشویق می شود بیشتر غیبت کند ، آن قدر جذاب گوش می دهد که او را سر وجد می آورد که  بیشتر غیبت کند.آقا غیبت را نخریم ، بد کسی را بخریم ، بدمان را به دیگران می گویند و این بدخواهی در جامعه رشد می کند و بچه های ما در جامعه بی رحم بزرگ می شوند. آفت هایی دارد غیبت؛ بد کسی را بخواهیم ، بد کسی را بگوییم ، به این آفت دچار می شویم ، بد ما را می خواهند و بد ما را می گویند و آن وقت یک کسی قدرت دارد و به ما بدی می کند، یک وقت غیبت یک نفر را می کنیم ، آرامش او را می گیریم ؛ آرامش ما را می گیرد، این خاصیت عالم دنیا است ، هر عملی عکس العملی دارد ، بد کسی را بخواهیم ، این بد خواهی به خودمان بر می گردد ، بد ما را می خواهند ، بد ما را می گویند، غیبت ظلم بدی است ، بد اخلاقی زشت و زننده ای است.

حالا با یک کلیک ماکرو نیم فاصله Word دیجی نوین را اجرا می‌کنیم  ، متن به صورت زیر در می‌آید(کلمات اصلاح شده را آبی کرده‌ایم):

بعضی وقت‌ها گناه کسی که غیبت را می‌شنود از غیبت کننده بیشتر است، چون یک جوری می‌شنود که غیبت کننده تشویق می‌شود بیشتر غیبت کند، آن قدر جذاب گوش می‌دهد که او را سر وجد می‌آورد که  بیشتر غیبت کند.آقا غیبت را نخریم، بد کسی را بخریم، بدمان را به دیگران می‌گویند و این بدخواهی در جامعه رشد می‌کند و بچه های ما در جامعه بی رحم بزرگ می‌شوند. آفت‌هایی دارد غیبت؛ بد کسی را بخواهیم، بد کسی را بگوییم، به این آفت دچار می‌شویم، بد ما را می‌خواهند و بد ما را می‌گویند و آن وقت یک کسی قدرت دارد و به ما بدی می‌کند، یک وقت غیبت یک نفر را می‌کنیم، آرامش او را می‌گیریم؛ آرامش ما را می‌گیرد، این خاصیت عالم دنیا است، هر عملی عکس العملی دارد، بد کسی را بخواهیم، این بد خواهی به خودمان بر می‌گردد، بد ما را می‌خواهند، بد ما را می‌گویند، غیبت ظلم بدی است، بد اخلاقی زشت و زننده‌ای است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

توسط
تومان